Udostępnienie nagrań z monitoringu
PYTANIE:
Na przedszkolnym parkingu doszło do stłuczki. Rodzice proszą o udostępnienie monitoringu.
Czy można to zrobić i czy można wykonać zdjęcia zdarzenia celem przedstawienia w
ubezpieczalni.
ODPOWIEDŹ:
Nagranie może dotyczyć osoby wnioskującej o udostępnienie nagranie, ale może też obejmować inne osoby, numery rejestracyjne innych także pojazdów aniżeli numer rejestracyjny pojazdu osoby wnioskującej. Proponuję weryfikację tego kto wniósł o udostępnienie (czy osoba wnioskująca jest na nagraniu, czy też nie, ale jest np. osobą poszkodowaną zdarzeniem).
Rekomenduję także identyfikację tożsamości. Zgodnie z motywem 64 preambuły RODO: „Administrator powinien skorzystać z wszelkich rozsądnych środków w celu zweryfikowania tożsamości żądającej dostępu osoby, której dane dotyczą (…)”.
Proponuję zwrócić też uwagę na treść wniosku, żądania (informacje w nim zawarte co do zdarzenia, przywołane okoliczności, cel wskazany we wniosku o udostępnienie). Także na to żądane nagranie.
Zwracam uwagę, że zgodnie z art. 15 ust. 3 RODO: „Administrator dostarcza osobie, której dane dotyczą, kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu. (…)”. Ust. 4 tego przepisu stanowi natomiast, że: „Prawo do uzyskania kopii, o której mowa w ust. 3, nie może niekorzystnie wpływać na prawa i wolności innych.”
To, czy może to niekorzystnie wpływać na prawa i wolności innych powinno być przedmiotem oceny w zakresie danej sytuacji, przypadku, moim zdaniem jest to decyzja Administratora. Wydaje się, że możliwa jest taka sytuacja, że na danym nagraniu znajduje się tylko osoba wnioskująca (wtedy nie ma mowy o innych osobach), jednak zasadniczo w tej sytuacji pewnie będzie tak, że nagranie obejmuje również inną osobę lub pojazd. W sytuacji, gdy dotyczy to też innych osób czy pojazdów przed wydaniem nagrania możliwa jest, o ile jest to techniczne możliwe, częściowa anonimizacja w tym zakresie. W przypadku jednak stłuczki, kwestii związanych z ustaleniem sprawcy zdarzenia, takie nagranie częściowo zanonimizowane może być nieprzydatne. Warto rozważyć zabezpieczenie nagrania. Wówczas po jego zabezpieczeniu proponuję poinformować wnioskodawcę, że żądane nagranie zostało zabezpieczone i na wniosek organów ścigania zostanie ono bez zbędnej zwłoki udostępnione.
Ubezpieczyciel może również wystąpić do placówki z wnioskiem. W takiej sytuacji zwracam uwagę na art. 42 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej: „Sąd, prokuratura, Policja oraz inne organy i instytucje, na wniosek zakładu ubezpieczeń, w zakresie zadań przez ten zakład ubezpieczeń wykonywanych i w celu ich wykonania, w związku z wypadkiem lub zdarzeniem losowym będącym podstawą ustalania odpowiedzialności, udzielają informacji o stanie sprawy oraz udostępniają zebrane materiały, jeżeli są one niezbędne do ustalenia okoliczności tych wypadków i zdarzeń losowych oraz wysokości odszkodowania lub świadczenia.”